Petek Temizliği Nasıl yapılır

Petek Temizliği Nasıl yapılır

Petek Temizliği Nasıl yapılır

Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı

Petek temizliği Medrox ve NanoClean gibi kaliteli ve özel kimyasal çözeltilerle temizlenerek peteklerin içinde sıcak suyun daha akışkan bir şekilde dolaşımı sağlanır. Dolaşımı hızlanan sıcak suyun kalorifer sistemindeki turunu daha hızlı tamamlaması hem daha verimli ısıtma hemde daha düşük doğalgaz faturası sağlayacaktır. Kalorifer Peteklerinin içlerinde ve su borularında zamanla kireç, kışır, tortul ve çamurlaşma meydana gelir paslanma, balçıklaşma ve kireçlenme sorunlarına karşı özel çözeltili karışımlar ve kimyasallar her yıl olmasa da azami iki senede bir kere bu işlem yapılmalıdır. Petek Temizleme işleminde uygulanan yöntemlerde yüksek verim ve düşük fatura amacıyla veya kalorifer su tesisatının, kombi devridaim pompasının ömrünün uzatılması için sıklıkla kullanılması gerekmektedir. Gözlemlerimize göre petek temizliği yapılan dairelerde doğalgaz faturasında en az %30 düşüş ve ısıtmada da %20’e varan artışlar olmuştur

 

Evlerdeki Isıtma sistemleri olan yerden ısıtma, kombi kalorifer, katı yakıtlı kalorifer, fueloil kalorifer, güneş enerjili kalorifer vs. gibi sistemlerin içinde mutlaka azami miktarda su bulunması gerekiyor ve bu su zaman içerisinde suyun içinde bulunan kirecin etkisiyle ısınan su zamanla peteklerde ve su borularında kireçlenme ve balçık oluşumuna neden olur. Suyun değiştirilmesi ve dolayısıyla kirlenmeler ve aşınmalar bu sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Peteklerin su vanalarının giriş çıkışlarını kireç ve tortular tamamen kapatmasa da daralmasına neden olabilir. Hatta bu sorunlardan dolayı paslanmaya neden olup vanalarınızdan ahşap veya halınızın üzerine su sızdırabilir. Peki bu kadar bilgiyi edindikten sonra acaba bireysel olarak petek temizliği yapamaz mıyız diye düşünebilirsiniz. Peteklerin suyunu tahliye vanasından boşaltıp yeni su yüklemesi yapsak ve belki içine camsuyu veya antifriz gibi maddeler eklesek yararı olmazmış diye düşünebilirsiniz! Ancak bu bir bakıma etkili olsa da petek temizliği yapmış sayılmazsınız! Aksine daha fazla kireç, daha fazla tortu ve daha fazla çamurlaşmaya neden olacaktır. Çünkü kalorifer sisteminde var olan kireç üzerine yeni su eklenerek daha fazla kireç eklenmiş olur. Diğer kirliliklerde bunun gibi olacaktır.

Doğalgazın hayatımıza girmesiyle birlikte kullanılan kapalı devre Petek Temizliği yapılmayan kalorifer sistemlerinde boru ve radyatörlerin içi kireçle kaplıdır. Kombinizde suyu ısıtan plaka eşanjörün aşırı kireçlenmesinden dolayı iyi çalışamaz ve ısıyı yeterince iletemediği için suyuda az ısıtır ki bu da az ısınma ve yüksek doğalgaz faturası demektir. Bir milimetrelik çok az bir kireç tabakası radyatör sistemlerinde %7-8 oranında performans kaybına neden olur. Sisteme doldurulan suyun kireçlilik derecesine göre %10 ile %30 arası performans kayıpları sadece ve sadece kireçlenmeden kaynaklanabilir. Petek temizliği bu sebepten dolayı büyük önem arz eder. Kalorifer tesisatına önce Nano kireç çözücü kimyasal enjekte edilir ve yüksek basınçlı temizlik pompası yardımıyla kalorifer sisteminde ki suyu hızlı bir şekilde devridaim yapar. Bu çözelti sistemdeki kireci eritip suyun içine karışmasını sağlar ve atık su boşaltılarak yerine temiz su doldurulur. Bu işlem sistemdeki su temizlenene kadar tekrar edilir.

 

Aslında burada yapılan işlem yüksek mühendislik bilgisi istemeyen bir iş olmasına rağmen acemi ve işinin ehli olmayan kişiler tarafından yanlış yöntemlerle yapıldığında pek de faydası olmayacaktır. Yapılan işlemi özetlemek istersek; tesisatın içindeki suyu kalorifer sisteminin en müsait noktasından (ki bu genelde banyo olmaktadır) tahliye musluğundan boşaltılır ve petek temizlik kimyasalı ile birlikte temiz su ile tekrar doldurulur. Dolumun ardından su temizleninceye kadar boşaltım dolum işlemi tekrar edilir ve bu sırada sudaki atıklar filtre edilerek işlem tamamlanır. Ancak petekler eğer çok kirli ise tekrar tekrar boşaltım/dolum işlemi daha üzün sürebilir. Bu süreçte peteklerinizden çıkan pis suyu görünce gözlerinize inanamayacaksınız. Bazı Kombilerde akışkanlığını kaybetmiş tesisat suyundan dolayı devridaim pompasının zorlanmasından dolayı kombiniz gürültülü çalışabilir. Petek Temizliği sonrası bu devridaim pompasının daha rahat çalışması sonucu bu gürültüden de kurtulmuş olacaksınız. Yada petek temizliği yaptırmanın fuzuli masraf olduğuna inanıyorsanız belki bu kış kombiniz için servis çağırmak zorunda kalabilirsiniz ki bu servis petek temizliği işleminden daha pahalıya patlayabilir.

Basınçlı su ile yıkama cihazları ile tesisat içerisine basınçlı ve yüksek akımlı su verilerek temizleme yapılır ve temizlik için gereken çözücü güç de bu yöntemle kazanılır. Yüksek basınçlı su pompasıyla ile temizlik yaparken önemli olan su borularının içinde kimyasal temizlik sıvısından hiç kalmayacak şekilde bu işlemin bu işlemin tekrar edilip bitirilmesidir. Yani tesisattaki suyun boşaltılıp tekrar doldurulması ile bitmemektedir. Burada daha gelişmiş bir yöntem olan petek vanalarının açılarak kirli su çıkartıldıktan sonra temizleyici sıvıyı enjekte eden bazı kimyasallarla da temizleme işlemi zorlaşabilmektedir.

Kimyasal temizlik işlemi bittikten sonra peteklere yeni su dolumunun ardından peteklerde ki havanın alınması gerekmektedir. Suyun kombide ısınıp peteklere giderken oluşan buhardan dolayı da peteklerde hava kabarcıkları oluşabilir. Havası alınmayan peteklerin  bir kısmı ısınırken bir bölgesi ısınmayabilir. Son olarak reglaj ayarları yapılarak bütün işlemler tamamlanır

Peteklerde pislik olduğunun ve verimin düşmesini nasıl anlarız?

Kalorifer peteklerin alt kısımlarının üst kısımlarda daha geç ısınması veya hiç ısınmaması durumunda anlamalısınız ki petek temizliği vaktiniz gelmiştir. Peteklerinizin dibine çöken pislikler sıvı akışını yavaşlatır ve petekler hava yaptığı için bölgesel olarak ısınır duruma gelir. Bu durumdan sonra istediğiniz kadar kombinizin derecesini yükseltirseniz yükseltin 100% verim alamazsınız!

 

 

 

İstanbul’un bütün ilçelerine ve bütün mahallelerine petek temizliği konusunda uzman ekibimiz ve son teknoloji cihazlarımızla 7 gün 24 saat hizmet vermekteyiz.

 

İstanbul Arnavutköy İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Ataşehir İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Avcılar İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Bağcılar İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Bahçelievler İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Bakırköy İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Başakşehir İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Bayrampaşa İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Beşiktaş İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Beylikdüzü İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Beyoğlu İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Büyükçekmece İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Beykoz İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Çatalca İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Çekmeköy İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Esenler İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Esenyurt İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Eyüp İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Fatih İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Gaziosmanpaşa İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Güngören İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Kadıköy İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Kağıthane İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Kartal İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Küçükçekmece İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Maltepe İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Pendik İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Sancaktepe İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Sarıyer İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Silivri İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Sultanbeyli İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Sultangazi İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Şile İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Şişli İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Tuzla İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Üsküdar İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Ümraniye İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

İstanbul Zeytinburnu İlçesi Petek Temizliği Ve Kombi Bakımı Servisi

Peksöz Tesisat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir