Klozet Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Klozet Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Klozet Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Tuvalet olan her yerde ev,işyeri,okul,hastane vb. mekanlarda tuvalet tıkanıklığı problemi yaşanması ihtimaldir. Tuvalet gideri tıkandığı zaman yaşanan sorunlardan birisi aşırı kötü kokuların tuvaletten başlayarak içerilere doğru dayanılmayacak kadar rahatsız edici olmasıdır. Tuvalet tıkanıklığı açma işlemi evinizde bireysel olarak nasıl uygulayacağınızı anlatalım


 

Yöntem 1 : İlk Yapılacaklar

Klozet Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır
Bir defa sifonu çekin. Eğer klozet içinde su varsa yani sifonu çektiğinizde taşkın olma ihtimaline dikkat ediniz ve tekrar sifonu çekmeyiniz. Tuvaletin gideri tıkanması dolayısıyla klozet içindeki su gider borusundan belki çok yavaş tahliye olacak belki de hiç gitmeyip daha çok birikecektir ve bu birikinti çalışmanızda size zorluk çıkaracaktır. Bir anlık dalgınlık ortalığın berbat olmasına neden olabilir buna dikkat ediniz.
Klozet Tıkanıklığı Açma
Tuvaletler sizin de bileceğiniz gibi mikrop ve bakteri yuvasıdır. Tıkanıklığı açmaya başlamadan önce ellerinize bilek boyu uzun olan su geçirmez lastik eldiven takmanızı öneririz. Ellerinizi pisliklerden korumaya aldıktan sonra tuvalet giderinde tıkanıklığa neden olan cismi görebiliyorsanız elinizi tuvaletin giderine sokarak yavaşça çıkarıp varsa bir poşetin içine koyunuz. Bahsettiğimiz gibi eldivenin sadece ellerinizi değil kolunuza kadar uzanması gereklidir. Eğer hiç eldiven yoksa alternatif olarak yırtık olmayan uzun çöp torbasını elinize geçirerekte yapabilirsiniz.
Klozet Tıkandı
Tıkalı klozetten daha kötü ne olabilir? Klozetin tıkanıklığı büyük bir problemdir fakat klozetin taşkın yapması daha da kötüdür. Bu yüzden zeminin pislenmemesi için ve taşkın ihtimaline karşı yerlere gazete serebilir, eski bez parçaları ile set çekebilir ve elinizin altında hazır bir çekpas bulundurmalısınız. Bu önlemleri çok zaruri olmayan tedbirler olsa da daha sonra temizlik yapacağınızda size kolaylık sağlayacaktır. Hatta mümkünse büyükçe bir muşambayı zemine serebilirseniz sizin için daha da avantajlı olacaktır. Ama muşamba ıslandığında kaygan olacağı için iş güvenliğine dikkat etmeniz gerekiyor.
Klozet Tıkanıklığı
Klozet tıkanıklığı problemlerinde taharet musluğu ve sifon musluğunun kapalı olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Olası su akıntılarında taşkınların olabileceğini unutmayınız. Eğer klozet içinde su birikmiş ise ve sifon içinde su varsa her ihtimale karşı bu suyu boşaltınız. Sifon haznesine maşrapa sığmıyorsa bir hortum yardımıyla suyu boşaltabilirsiniz.
Klozet Tıkandı Nasıl Açılır
Tuvalet tıkanıklığı durumlarında etrafa yayılan ağır pis kokular ortama sinmeden önce tedbirinizi almanız lazım. Tıkanıklık dolayısıyla birde havalar sıcak ise oluşan buhar dolayısıyla dayanılmaz kokulara maruz kalabilirsiniz. Bunun için havalandırmayı kapatmayınız.


Yöntem 2 : Sıcak Su ve Bulaşık Sabunu ile Tıkanık Klozet Açma

Klozet Tıkanıklığı Açma
Mutfaklarda kullandığımız bulaşık sabunundan bol miktarda klozetin içine dökünüz.
Kamerali Klozet Tıkanıklığı Açma
Klozetin içini taşmayacak kadar sıcak su temin ediniz. Suyun sıcaklığı ne çok sıcak ne de çok ılık olmasın. Aşırı sıcak su porselen olan klozet yüzeyinin çatlamasına neden olabilir. Sıcak suyu çok yüksekten boşaltmayınız. Yüksekten boşaltmak hem suyun havada soğumasına hem de etrafa sıçramasına neden olabilir. Sıcak suyu döktükten sonra bir süre bekleyiniz. Bulaşık deterjanının bileşiğinde kimyasal çözücü özelliğinin olması tıkanıklığa neden olan maddelerin yumuşamasını sağlayabilir. Klozet tıkanıklığını açma işlemi eğer etkili olduysa yavaşça su gidecektir. Eğer çözüm olmadıysa başka yöntemleri denemelisiniz.


Yöntem 3 : Pompa ile Klozet Tıkanıklığı açma

Makineyle Klozet Tıkanıklığı Açma
Eğer klozet tıkanıklığına neden olan şey sert bir şey (plastik cisim, oyuncak vs.) ise bu tıkanıklığı sert cismin sıkışmış olabileceği için bu yöntemi es geçip başka yöntemler uygulamalısınız.
Robotla Klozet Tıkanıklığı Açma
Kullanacağınız pompanın lastik kısmı küçük olmamalıdır. Tıkanık tuvalet açmak için kullanacağınız pompanın lastik kısmı geniş olmalı ve vakum gücü az olmamalıdır. Tuvaletin gider ağzına küçük gelmeyecek kadar geniş olmalıdır. Pompayı uygularken birden sertçe yüklenmeyiniz. Yavaş yavaş pompalamayı hızlı ve sert olarak uygulayın.
Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır
Eğer tuvalet içinde hiç su kalmamışsa bir miktar su döküp pompalamanın daha iyi olmasını sağlayınız. Pompanın etrafından hava almamasına özen gösterin.


Yöntem 4 : Tel Elbise Askını ile Klozet Tıkanıklığı Açma Yöntemi

Makineyle Tuvalet Tıkanıklığı Açma
Eğer pompa ile klozet tıkanıklığını açmayı başaramadıysanız o zaman tel elbise askını kullanarak açmayı deneyebilirsiniz.
Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır
Tel askıyı bağlantı noktalarından açarak resimde gördüğünüz şekilde hazırlayınız. Askının ucuna küçük bir bez parçasını açılmayacak şekilde sıkıca sarın. Askının ucu demir olduğundan klozetinizin porselen yüzeyini çizmesini istemezsiniz.
Tuvaletin Gideri Tıkandı
Kanal açma aletiniz artık hazır. Bundan sonra klozet giderinden içeriye yavaş ve dairesel hareketlerle sokabildiğiniz kadar içeriye sokmaya çalışın. Klozetin tıkanmasına neden olan sert kaba cisimlere rastladığında zorlanmaya başlayacaksınız. Bu noktada ileri-geri hareketlerle tıkanıklığa pres yapınız. Eğer cisim çok kötü sıkışmamış ise tıkanıklığa neden olan maddeyi ittirerek problemi çözebilirsiniz.


Yöntem 5 : Gider Borusu Açma Spirali Yöntemi

Tuvalet Tıkanıklığı Açma
Nalburlardan temin edebileceğiniz gider borusu açma spirali kullanmanın en avantajlı yönü çok esnek yapısın olmasıdır. Tuvaletin içinden soktuğunuzda gider yolundaki es ve dirseklerden çok rahatça manevra yaparak tıkanıklık olan noktaya kadar ulaşabilmektedir. Bu kullanışlı el aleti ile kıvrımlı tıkanık gider borusu problemlerinde çok rahatça tıkanıklığı açmanıza olanak sağlar.
Tuvaletin Gideri Tıkandı
Gider borusu açma spiralini tuvalet ağzından soktuğunuzda çevirme kolunu çevirdiğinizde dairesel hareketlerle tıkanıklığın olduğu noktaya kadar hiç zorlanmadan ilerleyecektir. Kanal tıkanıklığına geldiğinde ne kadar zorlasanız da daha fazla ileriye gitmeyecektir.
Tuvalet Gideri Tıkalı
Tuvalet gider tıkanıklığı olan noktada daha fazla ilerlemeyince çevirme kolunu kullanarak ve ileri-geri hareket ettirmek gerekiyor. Bu hareketleri bir süre tekrar tekrar yapmak gerekiyor.
Kamerali Tuvalet Gider Açma
Eğer bu işlemi yaptığınızda klozet içindeki yavaş yavaş boşanmaya başladıysa tıkanıklığın bir kısmını açmışsınız demektir. Fakat spirali ittirdiğinizde ileriye gitmiyorsa ve kolunu çevirmekte zorlanıyorsanız tıkanık gider borusu açma spiralinin kolunu çevirerek yavaşça geriye doğru çekerek çıkarınız. Spiralin ucundaki kancaya tıkanıklığa sebep olan nesne takılmış olabilir. Eğer ucunda bir şey varsa biraz önceki uygulamayı böylece tekrar ediniz.


Yöntem 6 : Vakum Yöntemi

Kanal Açma
Eğer pompayla tıkanıklık açma ve gider borusu açma spirali ile yaptığınız tıkanıklık açma girişimlerinde başarılı olamadıysanız o zaman sulu süpürge veya vakum makinesi yardımıyla vakumlayarak kanal açma işlemini deneyebilirsiniz.
Klozet Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açma
Kullandığınız vakum makinesiyle klozet içindeki suyu tamamen çekiniz ve makine içindeki suyu boşaltınız.
Tuvalet Tıkanıklık Açma
Suyu çektikten sonra hortumu tuvaletin gider ağzına yerleştirin ve yanlarından hava almayacak şekilde etrafını tıkayınız. Daha sonra vakumlamaya başlayınız.
Tuvalet Tıkandı
Vakum işlemi sırasında kullandığınız makinenin gücüne bağlı olarak bir süre beklemeniz gerekmektedir. Kullandığınız makine vakumlayarak tıkanıklığa neden olan cismi çekip alacaktır. Eğer bu yöntemde de başarılı olamadıysanız kimyasal ürünlere başvurmanız gerekmektedir.


Yöntem 7 : Kimyasal Enzimlerle Tıkanıklık Açma Yöntemi

Tuvalet Tıkanıklığı
Bu yöntem basit ama sabır gerektiren bir yöntemdir. Unutmayınız ki sadece organik artıklardan dolayı oluşan tıkanıklıkları açmada etkili olan bir yöntemdir. Organik maddeler haricindeki maddelerden oluşan tıkanıklıklarda kanal açma işleminde etkili olmayacağını unutmayın.
Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır
Organik artıkları parçalayan enzim ürünü almanız gerektiğini unutmayınız. Bu enzimlerin içindeki bileşenler organik ürünleri parçalayarak yumuşamasına ve tıkanıklığın açılmasını sağlayacaktır. Enzimler organik maddeleri parçalarken çok pis kokular meydana gelebilir. O yüzden havalandırmaları açmayı ihmal etmeyin.
Robotla Tuvalet Tıkanıklığı Açma
Aldığınız ürünün kullanım kılavuzunu ve içeriğini okuyup öyle uygulayınız.Enzimi tuvaletin içine döktüğünüzde hemen etki etmesini beklemeyin. Bunun için en az 12 saat geçmesi gerekmektedir. Bu yöntemle de başarıya ulaşamadıysanız kabartma tozu ve sirke ile tıkanıklık açma yöntemini uygulamanızı tavsiye ediyoruz.


Yöntem 8 : Kabartma Tozu Ve Sirke İle Tıkanıklık Açma Yöntemi

Makineyle Tuvalet Tıkanıklık Açma
Tuvalet tıkanıklığını açma için mutfaklarda kullanılan kabartma tozu ve sirke ile tıkanıklık açma mümkündür. Fakat kullanacağınız kabartma tozu miktarı marketlerde satılan küçük paketler yeterli olmayacaktır. Bolca miktarda kabartma tozu gerekecektir.
Kamerali Tuvalet Tıkanıklık Açma
Kabartma tozunu tuvaletin giderine döktükten sonra bir şişe sirkeyide üzerine yavaşça boşaltınız. Kullanacağınız sirkenin ne sirkesi olduğunun önemi yoktur sirke olması yeterlidir.
Robotla Klozet Tıkanıklığı Açma
Sirkeyi kabartma tozunun üzerine döktükten sonra büyükçe bir köpürme kabarma göreceksiniz. Bunun olması olağandır. Sirke ve kabartma tozunun birbiriyle tepkimeye girmesi sonucunda fokurdayarak köpürecektir.
Makineyle Klozet Tıkanıklık Açma
Kabartma tozu ve sirkeyi döktükten sonra birkaç dakika beklemeniz gerekmektedir.
Kamerali Klozet Tıkanıklık Açma
Kabartma tozu ve sirkeyi döktükten sonra kabartma tozu ve sirkenin etkisini daha iyi göstermesi için en az 2-3 litre kadar klozetten taşmayacak kadar kaynar dökünüz. Bu işlemi yaparken çıkan buharı solumamaya özen gösterin.
Tuvalet Gideri Tıkalı
Bu işlemden sonra en az 8 saat beklemeniz gerekmektedir. Eğer tıkanıklıkta hafif bir açılma gözlemlediyseniz bu işlemi tekrarlayınız.


Yöntem 9 : Kimyasal Klozet Tıkanıklığı Açma Yöntemi

Tuvaletin Gideri Tıkandı
Eğer anlatmaya çalıştığımız 8 yöntemden hiçbiri işe yaramadıysa o zaman en son yapılacak ve yapılmasını tavsiye etmediğimiz yöntem kimyasal tıkanıklık açmadır. Çünkü bu tıkanıklık açıcı kimyasallar çok ağır kimyasal maddeler olduğu için çevreye çok büyük zararlar vermektedir.
Tuvalet Tıkanıklığı Açma
Eğer tıkanıklığa neden olan sert bir cisim var ise bu yöntemi kullanmayınız Tüm çabalarınıza rağmen tuvalet tıkanıklığı açma da başarılı olamadıysanız profesyonel yardım almak için bizimle irtibata geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir